Домашній сервер своїми руками. Hardware


Думки про домашній сервер в мене були вже досить давно. Ще років 5-8 назад, я мріяв про Synology з 2 дисками, а ще краще з 4, але подивився скільки вони коштують, всетаки відклав ідею покупки до кращих часів. З початком великої війни, коли в 99% людей була стадія невизначеності, мені також не було чим зайнятися і я купив Raspberry Pi4. За допомогою малінки, в домашній мережі були розгорнуті кілька сервісів: Mini DLNA, Plex, Transmission та Homebridge. І загалом, мене все влаштовувало, але ідея з хорошим сервером, де можна за потреби розгорнути віртуальну машину, з кількома 3.5 HDD дисками, мене не залишала. Після кількох відео на Youtube, багато дописів на Habr та різних ресурсах, врешті решт вирішив, що пора приступати до справжнього домашнього сервера.

Картинка взята тут: https://whiteboxstorage.com/hardware/storage-server/

Ітак, мої вимоги до домашнього сервера:

- ціна не більше 400$, разом з дисками, можна і більше, але не сильно;

- швидкість зєднання через мережу точно не менше 1Gbs, також можна більше;

- енергоефективність, споживання на рівні Raspberry навряд получиться, але і городити систему, яка споживатиме 100-150W теж не хочеться, в ідеалі до 30W;

- обєм дисків від 4Tb і більше, так як це сервер, можливо для надійності буде використаний програмний RAID 1, а це потребує мінімум 2 дисків на 4Tb;

- рівень шуму максимально мінімальний :) , ніяких пилососів і турбін під боком, повинний бути таким же тихим як і енергоефективним;

- зовнішній вигляд та місце яке буде займати сервер. Хотілося б не великий та максимально похожий пристрій як в Synology, Terramaster, Ugreen, QNAP чи щось подібне.

1. Корпус.

Як не дивно все починалося з корпуса. Для мене був надзвичайно важливий зовнішній вигляд. Все повинно виглядати максимально лаконічно, стримано, без лишніх кнопок, полосок, проводів і т.д.. Також, в голові я все ще тримав свою мрію про Synology і хотів щось максимально схоже. Тому, тут одразу відпали корпуса від домашніх ПК та іншої техніки чи навіть саморобні корпуса. Багато хто скаже, що сервер всерівно стятиме десь в шафі чи далеко на полці і ніхто бачити його не буде. Але хотілося зібрати варіант, який точно не буде гірший за магазинний, але не за всі гроші світу.

Вибір стояв серед таких корпусів:

- Phanteks Enthoo EVOLV mini ITX micro ATX, ціна приблизно 1600 грн на OLX;

- Zalman ZM-M1, також приблизно за 1650 грн;

- Fractal Design Define 7 Nano, ціна значно більше - 3500 грн і був моїм фаворитом;

- Jonsbo N1, на OLX був за 3800 грн.

Після довгих роздумів і переглядів мій вибір зупинився на корпусі JONSBO N1. Так, це не дешевий варіант, і можна було обійтися значно простішим. Середня його ціна в Китаї близько 100-120$, але я випадково знайшов на OLX тут, в Україні за 3800 грн. Корпус виглядає максимально строго, стильно, повністю металевий, саме те, що я шукав. Розрахований на 5 HDD дисків 3.5”, материнську плату mini ITX та міні блок живлення формату SFX. Звісно, є мінуси, через мінімальні розміри корпусу можуть бути проблеми з укладанням проводів та охолодженням самих дисків. 

З фронтальної сторони знаходиться кнопка включення, USB 3.0 та Type C. За ними 120мм вентилятор, його майже не чути, лише чути як повітря проходить через залізну решітку. Одразу за вентилятором знаходиться відсік для встановлення 5 HDD дисків у вертикальному положенні.

Як я вже казав, можуть бути питання з охолодженням і обдувом дисків, але я планую використовувати спочатку 2 диски, пізніше можливо додам ще один, і вони якраз будуть в слотах через одне посадочне місце. Цього повинно бути достатньо для їх охолодження
2. Блок живлення.
Після того як корпус був куплений, є точне розуміння який блок живлення сюди підійде. Місця тут не багато, тому і будь який БЖ від ПК не влізе. Потрібно блок живлення формату SFX, потужність не менше 200W (хоча і цього буде багато), а також мінімум з 2 розємами Molex (пізніше покажу для чого), звичайним 24pin розємом для материнської плати та 4pin для процесора. Знов ж таки, був варіант шукати на Aliexpress, там варіантів не мало, або ж попробувати знайти на OLX. Знайшов Chieftec SFX-350BS потужністю 350 W. 

Його характеристики:
Потужність: 350W
Форм-фактор: SFX. Сертифікація: 80 Plus Bronze. Охолодження: Вбудований вентилятор 80 мм
Конектори:
1x 24-pin ATX
1x 4+4 pin CPU
2x SATA
2x Molex
Розміри: 125 x 100 x 63 мм. Вага: 1.4 кг
Надіюся такого БЖ хватить з головою і ціна виявилася цілком народною:всього 450 грн + доставка. Ще варто сказати, що розглядався такий варіант як використання Pico PSU.

Хороша штука, особливо якщо у вас є хороший БЖ, наприклад від якогось ноутбука, тоді ця плата в деяких випадках може допомогти. Але подивився ціни і зрозумів, що тут сильно не зекономлю. Плата Pico в китайців коштує приблизно 18-20$ (в Україні ще більше), плюс ноутбучний БЖ приблизно 20-25$ і вже отримуємо не менше 40$, а це на сьогодні більше 1600 грн, що в х2 рази більше за готовий і значно потужніший БЖ і в потрібному форматі. Вибір очевидний. На деяких форумах зустрічав, що БЖ повинен видавати не менше 250W для цієї плати, в іншому випадку материнська плата не запуститься. Перевірити тезу не можу, але варто всетаки брати чуть потужніший БЖ ніж 250W, так спокійніше.
3. Материнська плата
З материнською платою було все набагато складніше. Тут і не хотілося переплачувати сильно, але й купляти дешеву материнську плату з непонятним сокетом для процесора також. В мене були такі вимоги:
- формат mini ITX;
- хоча б 3 SATA розєми, можна і більше;
- сокет під процесор з мінімальним TDP або ж інтегрований процесор на плату, одразу дивився в сторону N100;
- мінімум 1*1Gbs порт, чим більше тим краще.
- споживання всієї системи не більше 40-50W, разом з дисками, чим менше тим краще.
Вибір досить різношерстний. Перш за все я дивився на процесор N100, він і був приорітетом, але якщо б знайшов щось подібне за менші гроші, також би розглядав. На OLX були плати з вбудованими процесорами J1800, N4005, J5040, J4125, J3455 та інші з окремим не інтегрованим в плату процесором, всі їх порівнював або з процесором Raspberry Pi4, для розуміння наскільки більше потужності в них та з процесором N100, який зараз досить популярний для міні компютерів. Спробував порівняти їх бенчмарки.
Як зрозуміло із бенчмарків, процесор N100 набрав найбільше попугайчиків, TDP всього 6W, що на рівні малінки, плюс підтримує апаратний декодінг. Ви скажете, навіщо для домашнього сервера така потужність і для домашнього сервера підійдуть майже всі з цих процесорів? Тут скоріш за все кілька причин одночасно: цей сервер буде надовго, навряд чи я найближчих 5-7 років буду його міняти, споживання енергії на рівні Raspberry Pi4 (майже), відносно новий, плюс планую спробувати кілька віртуальних машин, що потребуватиме додаткової потужності.
Але проблема була в тому, що материнських плат такого формату дуже мало з таким процесором, є лише готові міні ПК. Прийняв рішення купити на Aliexpress плату для NAS сервера з вбудованим процесором N100.

Материнська плата обійшлася мені в 116$, з різними купонами та монетами. Звичайна ціна на них в межах 130$. Такі плати зявилися відносно недавно і оглядів на них ще не так багато.
Деякі з них:
 
Деякі плати можуть відрізнятися розємами, але вцілому дуже схожі між собою. На платі є все, що потрібно для домашнього сервера: вбудований ЦП N100, підтримує оперативну память DDR5 до 16Gb, 6 SATA розємів, 2 розєми M2, USB 3.0, Mini PCIE, 4 шт 2.5 гігабітних LAN порта, HDMI розєм. Не плата а мрія. Звісно без ложки дьогтю тут не обійшлося. На передній панелі є розєм USB 3.0 і Type C, які повинні підєднатися через 19pin розєм до материнської плати, але на платі таких розємів нема. Тут кілька варіантів: залишити порти незадіяними, купити перехідник з USB 2.0 to 19pin або поставити плату розширення. Не хочеться втрачати передні роз\ми, хоча поки не сильно розумію для чого вони потрібні мені будуть.
Але думаю такі ньюанси не будуть для мене критичними і ними можна буде знехтувати.
Також досить довго розглядав варіант плати Asus PRIME N100I-D D4-CSM. Ціна на момент огляду була 4325 грн. Плата з аналогічним процесором, DDR4 до 16Гб, 1 розєм SATA, но зато USB 3.2 на платі для передньої панелі, повністю пасивне охолодження. Мене зупинила мінімальна кількість портів SATA, не хотів ставити перехідники та займати порт M2 чи PCIE. Відгуки про такі плати розширення досить різноманітні. Хоча б 2 SATA розєми...
Список материнських плат, які розглядалися для домашнього сервера:
1. BKHD N100 NAS на якій і зупинився;
2. Asus PRIME N100I-D D4-CSM, шикарна і не дорога плата, але з одним SATA портом;
3. ASRock N100DC-ITX також крута плата з живленням через DC розєм, з 2 SATA портами але на 2тис грн дорожча - мінімум 6100 грн на момент купівлі;

4. Оперативна память.
Сам процесор підтримує 16Gb оперативної памяті DDR5. На платі всього 1 розєм ноутбучного типу SODIMM. Память одноканальна, ECC не підтримує. На Reddit є кілька обговорень, що ставили і 32Gb память чи навіть 64Gb і все працювало добре, память розпізнавалася в повному обємі. Але як завжди є ньюанс - ціна. Якщо 8Gb коштує 400-500 грн, то 16Gb вже від 1800 грн, на 32Gb дешевше як 3 тис грн не знаходив. Тому, віддати 3 тис грн за оперативку, а вона не розпізнається чи взагалі не запрацює мені не дуже хотілося. В голові все ще тримаєм обмеження в бюджеті. Тому, можливо колись попробую і 32Gb. В знайомого завалялася оперативка від ноутбука Lenovo на 12Gb. Ціна всього 900 грн. Що виходить досить не погано, так, не зовсім стандартний обєм, але і ціна більш ніж підходяща.

 
Одна планка, частота 4800 Mhz, DDR5, SODIMM, ціна мене влаштовує. Надіюся пропрацює довго.
5. Жорсті диски.
Як не дивно найбільшу частку в бюджеті домашнього сервера займають жорсткі диски. Я планував поставити 3 диска по 4Tb кожний. Звичайно ціна сильно залежть від фірми, класу, серії. Backblaze, яка займається хмарними сховищами даних, опублікувала звіт по роботі жорстких дисків за 3 квартал 2024 року:
Судячи з звітів, є жорсткі диски, які точно не варто купувати для свого сервера, а є такі, які ймовірніше пропрацюють довше без значних проблем. Варто зазначити, що середній час напрацювання до відказу дисків складає інколи більше 2 млн. год, що більш ніж достатньо, але всяке ж буває.
Я зупинився на Western Digital Модель Purple 4TB WD43PURZ 3.5" SATAIII В даній таблиці такого харда нема, але читаючи відгуки і огляди - цілком надійний та тихий диск, який в багатьох працюють без проблем 24/7. Та й взагалі питання дисків надзвичайно важливе. Економія на них може звести на нівець всі спроби побудувати хороший сервер. Якщо відкажуть диски, то яка б материнська плата чи процесор не були, все це не буде мати значення якщо ви не матиме доступу до своїх даних. 

Звичайно я дивився і на OLX і попадалися багато хороших варіантів, наприклад був Western Digital Red Plus WD120EFBX на 12Tb за 7700 грн, але по перше, потрібно вірити продавцю на слово, а по друге він був один, а я хотів мінімум 2 однакових, щоб одразу робити RAID 1.
Також у використанні був жорсткий диск HDD 2.5" на 1Tb, яки використовувався з Raspberry, а також SSD M2 диск на 1Tb, який буде використовуватися як системний з встановленими всіма програмами. А для малінки куплю SSD на 64 або 128Gb для того щоб встановити систему розумного дому та керувати усіма приладами через HomeKit. Всетаки хочеться використовувати систему розумного дому окремо від домашнього сервера.
Нарешті всі комплектуючі зібрали і можна приступати до збірки цього комбайну.

Спочатку прикрутив БЖ, а потім материнську плату. Дальше кілька фотографій з етапів збірки.

Материнська плата з проводами Sata вже на місці. Провода підключив перед тим як прикрутити плату.

Розєм БЖ складається з 2 частин, стрілками показано як вони мають вставлятися в материнську плату. Але і без цих стрілок зрозуміло що і як, так як розєми всі різні і помилитися важко.

Розєми Sata для підключення дисків та Molex для живлення. На платі під дисками є якраз 2 розєми Molex, тому і було важливо щоб в БЖ їх також було 2.

Перший диск майже на своєму місці. Перед тим до диска прикручуються резинові шайбочки і верхня ручка. За рахунок цих шайб, диски встають дуже плотно в пази.
Після всіх інженерно конструкторських маніпуляцій, сервер майже зібрано. Додатково підключив 1 SSD диск на 120Gb.
 


На цьому можна сказати все. Далі зовнішній металевий кожух і сервер зібраний. 
Підсумуємо по цінах:
- корпус 3800 грн плюс 200 грн доставка;
- БЖ 450 грн плюс 70 грн доставка;
- материнська плата, 116$ або 4850 грн на момент купівлі;
- оперативка 900 грн і 70 грн доставка;
- 2 жорстких диска WD Purple 7700 за 2 диска;
- SSD знятий з старого ноутбука;
Ітого: 18 тис грн, або 430$ що майже вписалися в бюджет. Для порівняння: Synology DS423+ в Розетці на момент написання статті коштує 25639 грн, в інших магазинах буде трошки дешевше. Terramaster F4-424 приблизно 550$ на Aliexpress. QNAP TS-433-4G - 29 тис грн. І це все без дисків. Звичайно є версії на 2 диски, або варіант купити б/в, або слабші версії. Але в такому випадку не думаю, що разом з дисками ціна буде сильно нижчою від моєї збірки, але потужність точно буде меншою, що немаловажно. Але в кожного свої фломастери і кожен сам вправі вибирати, що йому подобається.
Далі буде інсталяція програмного забезпечення, вибір ОС, версій, моделей і т.д..Але це вже інша історія
 




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Лабораторный блок питания для радиолюбителя 0-30В, 0-3А

Digital soldering station (DIY) Цифровая паяльная станция своими руками

Fuse-Фьюзы