Універсальний зарядний пристрій на ARDUINO (Battery charger)
Досить багато схем є в інтернеті, в тому числі і на базі компютерних блоків живлення. Інколи попадалися і досить екзотичні зарядні - комбайни, які були і зарядним і БЖ і паяльником. Проект даного зарядного знайшов випадково в інтернеті, коли в черговий раз шукав схему. Його автор - Віктор.
Як на мене, це досить проста схема. Тут не було видумано новий велосипед, все досить логічно і просто. Схема нижче:
![]() |
Версія схеми 1.6.1 |
На момент роботи над зарчдним, версія схеми 1.6.1 була найактуальнішою. На сьогодні, вже є досить багато доопрацювань. Тому, при виборі схеми для себе потрібно бути обережним, щоб схема і плата були одної версії. Силовий транзистор керується за допомогою PWM сигналу, який видає Arduino. Також, за допомогою простої схемотехніки зроблено управління кнопками та енкодером, управління вентилятором охолодження, захист від переплюсовки та ін. В цьому і вся цікавість пристрою - нічого складного, а як відомо - все геніальне - просте. Для початку замовив плати для зарядного в Китаї в JLC PCB. 5 плат получилися в ціну приблизно 10$ +доставка. Одну плату взяв собі, а інші 4 продав. В телеграмі, автором створена група, де спілкуються всі кого зацікавила дана схема та зібрали її або планують зібрати.
![]() |
5 плат з JLC PCB. Якість чудова. |
Ще одною з причин чому був вибраний саме цей зарядний пристрій - більше половини деталей вже були в наявності. Були докуплені INA226, конденсатори певного розміру, кілька транзистрів, діоди Шотки, тощо. В пайці нічого складного. Всі місця підписані, відповідають переліку компонентів автора. Варто звернути увагу на заміну біполярних транзисторів, які пропонує автор. В переліку компонентів є транзистори 2SC1815 та 2SA1015, їхніми аналогами є BC547 та BC557 відповідно. Справа в тому, що це не повний аналог. Характеристиками транзистори підходять, проте, розпіновка в них різна. Будьте обережні. А самі транзистори 1815 та 1015 можна знайти в компютерних блоках живлення.
Спочатку спаяв саму плату та зробив пробний пуск, можна сказати на соплях. Все пройшло без проблем. Плата одразу запрацювала.
![]() |
Схема блокування захисного транзистора |
Ззовні все получилося значно гірше. Не можу сказати, що я задовлений результатом. Вийшло досить не акуратно.
Акуратно все випиляв, поставив все на свої місця, лампу замінив на потужні низькоомні резистори, які прикріпленні до алюмінієвої пластини, а сама пластина через болти до задньої стінки. Конструкція получилася надійнішою та зібранішою. Тепер мені значно більше подобається.
Звичайно, без косяків не получилося. Світлодіоди треба було розмістити зліва від дисплея, а зправа залишити тільки енкодер і кнопки. Але ця думка мені прийшла коли залишилося встановити останній третій світлодіод. В будь-якому випадку, думаю це вже краще ніж було.
Також замінив вентилятор охолодження. Так як корпус значно нижчий за компютерний БЖ, прийшлося шукати вентилятор товщина якого не більше 20мм або ще менше. Знайшов ID-Cooling NO-8010-PWM
Товщина корпусу всього 15мм, діаметр 80мм, що більш ніж достатньо. Підключення в нього 4-пінове. В даній схемі зарядного пристрою, обороти вентилятора керуються за допомогою PWM сигналу частотою 30 кГц. Для підключення достатньо 2 провода: плюс і мінус, зазвичай червоний і чорний відповідно. Ніяких схем чи деталей для підключення не потрібно. Але тут був шлейф з чорних проводів, потрібно дізнатися розпіновку без кольору.
![]() |
По цій картинці зрозуміло, що мені потрібно 2 крайніх провода. Можливо ця картинка буде комусь потрібна. Відрізав розєм, підключив 2 провода, заізолював термоусадкою. Все працює.
Вцілому получився досить функціональний прибор для зарядки різноманітних типів акумуляторів: літій іонних, залізофосфатних, свинцево-кислотних, гелевих, нікель-кадмієвих та ін. Є режими зарядки, дозарядки, розрядки та КТЦ. Вже зарядив кілька акумуляторів від авто, спробував літій іонні та залізофосфатні акумулятори, також заряджаються. На даний момент в мене версія прошивки 0.9.9.8, хоча на сьогодні вже є 1.38.2, найближчим часом буду оновлювати. З майбутніх доопрацювань, можливо виведу розєм Arduino на корпус, для зручного оновлення прошивки, але це в майбутньому. Даним прибором я задоволений. Схема не складна, деталі поширені та не дорогі, багато з них можна знайти в свої запасах. Рекомендую даний прибор тим в кого нема зарядного пристрою і хоче зробити щось своїми руками.
Всю інформацію щодо схем, прошивок і доопрацювань можна знайти тут: https://t.me/arduino_viktori - телеграм канал автора проекта зарядного.
Всім добра.
Коментарі
Дописати коментар