На жаль сьогодення диктує наші потреби. З настанням тепла та чергового обстрілу енергетичної інфраструктури питання альтернативних джерел енергії та їх запасів стало надзвичайно критичним. Багато людей стали спеціалістами в енергетичні сфері, не з власного бажання, а через потребу забезпечити себе безперебійним чи додатковим джерелом живлення. Одним із таких засобів є power bank. Хтось купляє готові, а хтось робить саморобні. Саморобних варіантів останнім часом стало дуже багато. Готові корпуси з Aliexpress чи навіть саморобні дозволяють швидко вирішити питання - лише докупити акумулятори. І тут на допомогу стають люди, які курять одноразові сигарети, їх (сигарети) ще часто називають одноразки. Знайомі одного разу закинули мені більше 30 штук таких одноразок та попросили зробити з них звичайну банку для зарядки телефона. Сказано - зроблено.
З чого потрібно почати? Правильно, - починаєм з інвентаразиції того що у нас є. В першу чергу я зібрав усі одноразки та розібрав їх. Розбираються вони дуже легко. Знизу в пластиковій кришці є маленький отвір, вставляємо туди викрутку чи щось на подобі, піддіваєм і відкривається кришка, а за нею акумулятор разом з проводами.
Отримані одноразки, на фото ще не всі |
Розібрав та вийняв акумулятори |
Тут потрібно акуратно обрізати провода, бажано по черзі і можна сміло решта викидати.
Так виглядав мій міні тестовий стенд. |
Ток зарядки на початку |
Ток зарядки після 1 хв |
А загалом з більше ніж 30 шт таких акумуляторів, близько 10 мали напругу менше 2V і всі їх вдалося оживити та підзарядити. Лише один такий акумулятор не хотів заряджатися, чекав більше ніж 10 хв, а ток весь час на рівні 0,1А. Акумулятор замітно нагрівся. Відклав його в сторону, на наступний день повторив експеримент - він ожив через 4 хв, заряд пішов, зачекав до 100mA і відключив.
Дальше потрібно було зробити збірку з акумуляторів. Тут сильно залежить від корпусу який буде використовуватися. Так як в мене більше 30 акумуляторів, я дивився в сторону корпусів, які поміщають в себе 16 елементів 18650. На місце одного такого елемента поміщається 2 елементи з одноразок - 17350. Потрібно звернути увагу, що при розборці одноразок було знайдено 3 типа акумуляторів: в основному це 17350, менше 13400 та один 18400. Якщо з першими взагалі ніяких проблем - вони чудово поміщаються на місце 18650 (з певним доопрацюванням, про це пізніше), тоді як з іншими так не получиться. Два елементи 13400 - це вже 8 см разом, плюс місце на запаяні контакти, ізоляцію...В мене вийшло так, що в мене було 27 акумуляторів 17350, а також 6 акумуляторів 13400. Для того щоб місце не пропадало, прийшлося їх розмістити перпендикулярно, таким чином розмістив 2 пари.
Наступним кроком я зробив збірки по 8 акумуляторів. В мене вийшло 3 по 8 акумуляторів, 1 на 3 акумулятори і 2 по 2 акумулятори 13400. Запаяв провода з запасом, щоб можна було припаяти без проблем до контактів плати.
Зборки по 8 акумуляторів, інші не попали в кадр. |
Тут важливо обережно поводитися з проводами. При замиканні може бути не величкий феєрверк :) В мене один раз так замкнулися провода, прийшлося допаяти нові. Після цього, я запхав такі збірки в термоусадку для кращої ізоляції та більш плотної посадки.
Збірки акумуляторів в термоусадці, 2 збірки вже в корпусі |
Так виглядає банка з всіма розміщеними акумуляторами в середині. |
Стільки ємності залилося за більш ніж 8 годин зарядки |
Як на мене це дуже не поганий результат. Це майже 120W/h, враховуючи, що вона була розряджена не повністю. Взагалі розрахункова номінальна ємність була: 31 акумулятор*850mA=26350mA*4,2В=110W. Проте, варто врахувати, що банка заряджається через плату зарядки в самій павер банці. Тому потрібно враховувати ККД такої плати. Пізніше покажу реальні заміри за допомогою електронної нагрузки самих акумуляторів.
На жаль в мене нема трігерів, щоб power bank зміг видати 12V на виході з USB, тому електронною нагрузкою зміг заміряти лише 5-ти вольтовий вихід USB.
USB порти змогли видати 3,5А при просадці напруги до 4,6V, при заявлених параметрах з сторінки продавця на Aliexpress:
PD-QI Version Maximum Power: 5V-3A 9V-2A 12V-1.5A 3.4V-5.5V-5A, Wireless Charging :10w. Думаю для зарядки гаджетів досить не погано.
Додатково підключив електронну нагрузку, щоб зрозуміти реальну ємність батареї без втрат на платі зарядки, USB тестері, проводах і т.д. В результаті вийшло досить не погано:
Збірка акумуляторів змогла віддати 26,6А/108W при току 8А |
Висновок:
Перш за все, мені сподабвся процес зборки такої павер банки. Тим більше процес зовсім не складний та цікавий. Головне акуратно і обережно паяти та поводитися з самими акумуляторами. Друге: важливо, що акумулятори, які стали доступними безплатно не пішли у смітник, а отримали друге життя. Третє: акумулятори не пішли у смітних та не забруднюють довкілля. Всі в курсі, наскільки довго розкладаються такі хімічні елементи. А найважливіше це те, що такий акумулятор зроблений для потреб ЗСУ.
Коментарі
Дописати коментар